BRGULJE

Mjesto Brgulje - (ili Bargulje, izvorno) smjestilo se u sredini ovog otoka. Ima svoj stari dio sela koje je udaljeno oko 800 m od glavnog brodskog pristaništa Brgumul (Bargumu, izvorno). Novo Brgulje smjestilo se tik uz more u Brguljskom zaljevu i uz glavno brodsko pristanište, rivu. Brgulje broji ukupno (samo) šezdesetak stalno nastanjenih stanovnika. Tijekom ljeta taj se broj višestruko poveća.

BRGULJSKI TURIZAM

Za brguljski se turizam može reći da se je počeo razvijati u posljednjih petnaestak godina a osobito nakon izgradnje tridesetak novih kuća uz glavno brodsko pristanište Brgumul.

BRGULJSKI ZALJEV

Brguljski zaljev je duboko uvučen u jugoistočni dio Molata. Zapadna je obala strma i uz nju je duboko more, dok je sjeveroistočna obala niža i raspoznaje se po otočiću Brguljski. Većim se brodovima preporuča sidrenje sjeverozapadno (NW) od otočića Brguljski. Na potezu uvala Studena - otočić Brguljski najbolje je sidrenje za manje brodove po buri (N). Južni (S) vjetrovi ovdje stvaraju velike valove. Brguljski zaljev je zasigurno jedan od najljepših, ali i najsigurnijih sidrišta za jahte i slična plovila. Brgulje su česta destinacija nautičara na putu prema nacionalnom parku Kornati. Raspolaže s dvjestotinjak vezova na sidrištu i oko 30 vezova uz obalu-đigu. Uz odvoz smeća s jahti, nautičarima se pruža mogućnost opskrbe pitkom vodom i el. energijom - strujom na lukobranu.

PLAŽE U BRGULJAMA

Najpoznatija plaža je Pržine (Paržine, izvorno) udaljena petstotinjak metara u pravcu sjevera, na sjevernoj strani otoka.

OTOK MOLAT

Otok Molat peti je po veličini naseljeni otok zadarskoga arhipelaga sa 22,82 četvorna kilometra površine. Karakterističnog je oblika izvrnutog slova V.

Molat se prvi put spominje u 7. stoljeću, a dobio je ime od latinske rijeci mellitus, što znači meden. Bio je od davnina poznat po proizvodnji meda.

Na otoku Molatu se nalaze tri naselja: Molat, Brgulje i Zapuntel.